Wybór dobrego śrutu to nie tylko celne strzelanie, ale również długie życie dla Twojej wiatrówki. Przy wyborze niezbędnie należy kierować się kalibrem – ten jest niezmienny dla naszej broni. Są też jednak inne cechy śrutu, które możemy wziąć pod uwagę dokonując zakupu.

Początkujący strzelec może poprosić o radę przy zakupie śrutu sprzedawcę – także jeżeli zakupy robi w sklepie internetowym. Dobrze na początku zapoznać się z rożnymi rodzajami śrutu na własnej wiatrówce, by dowiedzieć się, jaki jest ich wpływ na strzelanie i który typ zyskał Twoją największą sympatię.

Jednym z ważnych czynników jest masa śrutu: tutaj naboje zalicza się do trzech przedziałów: śrut lekki waży do 6 grainów (gr), śrut średnio-ciężki od 6 do 9 gr, a ciężki więcej niż 9 gr. Lekki śrut przyspiesza w lufie karabinu szybciej, dzięki czemu opuszcza wiatrówkę z większą prędkością wylotową. Szybkość sprawia też, że jego lot do celu jest krótszy, a zatem także bardziej celny. Czy jest to więc najlepsze rozwiązanie dla każdej wiatrówki? Nie koniecznie, bowiem w mocniejszej broni śrut opuszcza wylot lufy zbyt szybko – przez to sprężyna nie nadąży nadać mu całej swojej potencjalnej energii. To ma nie tylko wpływ na szybkość strzału, ale przede wszystkim może w końcu uszkodzić sprężynę (śrut nie stanowi wystarczającego oporu dla sprężyny). Również stosowanie śrutu ciężkiego do wiatrówki o słabej mocy może doprowadzić do rozregulowania sprężyny.

Możesz wybrać dowolny kształt

Jeżeli chodzi o kaliber i ciężkość śrutu, jesteś w dużej mierze skazany na parametry Twojej wiatrówki. Inaczej jest w przypadku kształtu śrutu – tutaj decyzja powinna być uwarunkowana przede wszystkim osiągami, na jakie liczysz. Śrut płaski, czyli match, jest stosowany głównie w strzelectwie sportowym – pozostawia ładne, okrągłe ślady na tarczach, co umożliwia na dokładne zliczenie punktów. Z drugiej strony – osiąga wysoką celność tylko na dystansie do 25 metrów. Ten typ śrutu nie jest polecany też w wiatrówkach gładkolufowych: nie dochodzi w nich do rotacji pocisku, co powoduje spory rozrzut. Do karabinków gładkolufowych proponuje się śrut kulisty typu BB.

Do strzelania z wiatrówki karabinu na długie dystanse najlepiej wybrać śrut półokrągły. Jego aerodynamiczny kształt sprawia, że pocisk wytraca prędkość powoli. Jego moc może jednak okazać się niewystarczająca, jeżeli chcesz przebijać się przez przedmioty, strzelając do puszek po napojach czy celów z kartonu. W tym wypadku lepiej wybrać śrut spiczasty, który z kolei nie należy do najcelniejszych. Świetnie zaś sprawdzi się do strzelania do celów reaktywnych.

Po śrut najtaniej jest wybrać się do sklepu internetowego, takiego jak Sztucer.pl. Można tam znaleźć nie tylko śrut we wszystkich kształtach i rozmiarach, ale także zaopatrzyć się w inne strzeleckie gadżety, np. cele strzeleckie. W zależności od tego, czy wybierzesz te reaktywne (strącane) czy papierowe, dobierzesz najlepszą amunicję. Niższe internetowe ceny pozwolą Ci na dodatek zaoszczędzić pieniądze i kupić więcej śrutu rożnego typu.

Artykuł sponsorowany