Survival stanowi sztukę przetrwania w ekstremalnych warunkach. W tym celu niezbędne jest pozyskanie odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności.

Rodzaje survivalu

Wyróżnia się wiele odmian survivalu, a każda z nich może zostać dopasowana do własnych potrzeb. Biorąc pod uwagę charakter aktywności survivalowej, mówi się o odmianie militarnej, zielonej i miejskiej. Survival militarny jest najbliższy działaniom i szkoleniom wojskowym. Nauka przetrwania w tej odmianie związana jest przede wszystkim z przeżyciem i dotarciem do określonego celu. To nauka przetrwania na drodze do wykonania ściśle wytyczonego zadania. Mogą tu występować formy rekreacyjne, a może to być także szkolenie oparte na utrzymaniu sprawności wojskowej na wypadek, gdyby rozwinęły się działania wojenne. Survival zielony jest w bardzo dużym stopniu związany z naturą. Wiedza i umiejętności, które zdobywa się w postaci tej odmiany, mają posłużyć możliwości przetrwania poza obszarem cywilizacji. Ten rodzaj przede wszystkim nastawiony jest na rekreację. Z kolei wersja rozwinięta to opanowanie umiejętności, które mogą się przydać w warunkach zagrożeń podczas klęsk żywiołowych i innych. Survival miejski z kolei stawia przede wszystkim na elementy poznawcze i doświadczenie własnych możliwości. W tej odmianie liczy się umiejętność przetrwania w zagęszczeniu uwarunkowań społecznych.

Współczesny survival

Współcześnie survival uznaje się za złożoną formę rekreacji i turystyki, która jest realizowana w różnorodnych modelach. Generalnie można w tym wypadku mówić o formie spędzania wolnego czasu w plenerze, trochę przygodzie, która jest połączona z nauką i zdobywaniem cennego doświadczenia. Umiejętności, które być może w sytuacjach zagrożenia pozwoliłyby ocalić własne bądź czyjeś życie. Ta aktywność ma na celu zyskanie niezależności względem czynników zewnętrznych oraz naukę radzenia sobie z własnymi słabościami. Oczywiście trudno obejść się chociażby bez podstawowego sprzętu, ten jednak z powodzeniem można nabyć w sklepach internetowych, a także stacjonarnych. Sklep internetowy ze sprzętem militarnym www.sztucer.pl poza militariami, odzieżą, bronią i gadżetami oferuje także różnego rodzaju akcesoria, które survivalowcom mogą się bardzo przydać. Co najważniejsze, to jednak nauka, ćwiczenia i umiejętności stają się kluczem do przetrwania. Kluczem do zrozumienia dziedziny współczesnego survivalu, która wbrew pozorom jest dość obszerna i uprzednio trzy wymienione jej odmiany, to tylko nikła część.