Kamuflaż wojskowy to element większego przedsięwzięcia, jakim jest maskowanie. Oba te pojęcia pomimo pokrewności nie pokrywają się.

Maskowanie to termin określający ogół działań mających na celu wprowadzenie w błąd przeciwnika, tudzież ukrycie własnych wojsk przed czujnym okiem nieprzyjaciela. W tym artykule przybliżę nieco kamuflaż, jego historię i rodzaje. Warto to również zaznaczyć, że wojskowy kamuflaż umundurowania a moro to również pojęcia, które się nie pokrywają, albowiem moro to termin określający jeden z rodzajów kamuflaży używanych w Polsce w latach 70-tych. Obecnie używa go jedynie Straż Więzienna.

Próba opisania wszystkich rodzajów kamuflażu z góry skazana byłaby na niepowodzenie, dlatego postaram się przybliżyć tu kilka najpopularniejszych. Zacznę oczywiście od używanej przez polską armię wz.93 „Pantera”. Kamuflaż ten składa się z czterech barw.  Czarnej, brązowej, jasnozielonej i ciemnozielonej. Pomimo dwóch zasadniczych wad tj. powtarzalności wzoru, co 13cm oraz obecności barwy czarnej (nie występuje ona w naszych szerokościach geograficznych w czystej postaci zbyt często) jest to dobre rozwiązanie dla fanatyków asg oraz członków grup paramilitarnych, którzy rozwijają swoje umiejętności w środowisku leśnym.

Pisząc o kamuflażu nie sposób pominąć słynnego woodlandu powstałego na potrzeby armii amerykańskiej. Kamuflaż został stworzony na początku lat osiemdziesiątych i ze względu na bardzo dobre właściwości maskujące szybko stał się najpopularniejszym wzorem kamuflażu na świecie. Pomimo że jest on już niemal nieobecny w armii amerykańskiej, to wciąż jest z powodzeniem używany przez inne armie na całym świecie. Jego największymi atutami są bezapelacyjnie dobre właściwości maskujące i bardzo łatwa dostępność. Spodnie, koszulki i kurtki woodland znajdziemy na każdym bazarze, w każdym sklepie militarnym oraz w wielu sklepach internetowych.

Inne popularne kamuflaże wśród fanatyków asg to niemiecki flacktarn sprowadzany hurtowo przez polskie demobile, marpat będący następcą słynnego woodlandu oraz wszelkie wersje night camo (w szczególności rosyjska).

http://greenside.pl

Artykuł sponsorowany