Wyprawy survivalowe zimą do dobry sposób, aby sprawdzać swoje umiejętności. Ekwipunek powinien być odpowiednio dobrany do tej pory roku.

Zima to przede wszystkim zimno, śnieg i niekiedy zmienne warunki pogodowe. Aby móc wybrać się na zimową wyprawę survivalową, trzeba zawczasu przygotować odpowiedni i wytrzymały sprzęt. Od przygotowania zależy nie tylko stan naszego zdrowia, ale również przetrwanie w niekorzystnych zimowych warunkach. Warto zatem zastanowić się nad tym, jakie cechy powinny posiadać posiadany prze nas sprzęt.

Namiot zimowy

Wyruszając na zimowy survial z pewnością trzeba posiadać namiot zimowy, a więc taki, który wyposażony jest w fartuchy śnieżne oraz podłogę o wysokiej wytrzymałości na przemakanie. Jednocześnie taki namiot powinien być stabilny, ponieważ silne podmuchy wiatru mogą go łatwo przewrócić. Z tego powodu najbardziej polecanymi ich rodzajami są namioty pięciopałąkowe. Trzeba również pamiętać, że tutaj także liczy się łatwość rozkładania, również na silnym wietrze. Jak mówią pracownicy sklepu internetowego Sztucer.pl, najlepiej wybierać takie, które posiadają mocowanie namiotu do masztu za pomocą zapięcia fast-click.

W przypadku wypraw wysokogórskich, zaleca się stosowanie tak zwanych namiotów śniegowych, czyli wyprodukowanego z wytrzymałych i wodoodpornych materiałów z odpornymi na niskie temperatury masztami oraz konstrukcją odporną na wiatr i ciężar śniegu.

Śpiwór

Idealny śpiwór powinien dawać ochronę w przypadku niskiej temperatury. Taki, który zapewnia utrzymanie dla nas optymalnej temperatury powinien być wykonany z puchu, ponieważ nawet w momencie przemoknięcia jest w stanie zapewnić swojemu użytkownikowi ciepło, co nie dzieje się w przypadku śpiworów syntetycznych.

Ubiór

Podstawą dla uczestników wypraw survivalowych jest odpowiedni ubiór. Ten powinien być dostosowany do sylwetki w taki sposób, aby zapewniał maksymalny komfort ruchu i jednocześnie nie był zbyt obszerny, ani za mały. To drugiej kryterium jest szczególnie ważne w przypadku wypraw zimowych, ponieważ zbyt obcisłe ubrania to ryzyko odmrożeń. Odpowiedni ubiór na zimowe wyprawy ma zatem składać się z podkoszulki, bluzy i spodni polarowych. Warto zabrać ze sobą podwójne rękawice i dwie czapki. W przypadku rękawiczek, zawsze powinny być nieprzemakalne. Dobrym sposobem jest zaopatrzenie się w te zrobione z wełny, ponieważ nawet mokre, będą nadal zapewniać ciepło.

O czym jeszcze warto pamiętać

Lista niezbędnego sprzętu nie wyczerpuje się na namiocie i śpiworze. Survivalowiec powinien zaopatrzyć się w ekwipunek do gotowania – maszynkę gazową, menażkę, kubek, termos, itp. Dobrze jest posiadać folię NRC, którą przykrywa się podłogę namiotu. Taki zabieg pozwala na utrzymanie ciepła wewnątrz namiotu. Nie wolno zapomnieć również o apteczce, zawierającej środki odkażające, opaskę uciskową, gaziki, wodoodporne plastry, glukozę spożywczą oraz zapas wszelkich leków, które zażywamy.

Artykuł sponsorowany