Wędrując po górskich bezdrożach, czy odludnych miejscach natrafimy czasem na wartkie strumienie, stawy czy inne zbiorniki wodne. Jeżeli jesteśmy na dłuższej wyprawie konieczne staje się uzupełnianie co jakiś czas niesionego przez nas zapasu wody. W takich przypadkach warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami – jeżeli chcemy uniknąć nieprzyjemnego zatrucia pokarmowego czy innych następstw wypicia zanieczyszczonego płynu.
Najważniejsze jest sprawdzenie czy mamy do czynienia z wodą stojącą czy płynącą. Prawie zawsze lepiej jest brać wodę ze źródła płynącego. W stawie, jeziorze, czy innym zbiorniku mogą bez przeszkód rozwijać się różnego rodzaju bakterie. Gdy wpadną do niego gnijące liście czy inne śmieci, zwykle będą długo leżeć i rozkładać się na dnie. Dużo lepsze są górskie strumyki. Szczególnie dobra będzie woda bezpośrednio wypływająca spod ziemi. Zwłaszcza gdy przesączyła się tam przez warstwy piasku i podziemnego żwiru. Dobrze też jest sprawdzić czy nic groźnego w wodzie nie pływa, czy w strumieniu powyżej nie ma jakiejś padliny. Jeżeli strumień płynie po polach warto sprawdzić czy ktoś w górnym biegu na przykład nie wypasał owiec. Czy strumyk nie przepływał przez ludzkie siedziby.
Podstawową metodą na oczyszczenie wody będzie oczywiście jej przegotowanie (najlepiej robić to około 15 minut)
Można także do oczyszczenia wody użyć specjalnych metod. Filtra czy tabletek. Specjalne filtry turystyczne zawierają zwykle kilka „czyszczących wodę” warstw. Dostępne na rynku filtry firmy Katadyn mają na przykład filtr ceramiczny, drugą warstwę z włókna szklanego i jeszcze jedną z aktywnego węgla drzewnego. Specjalną „rurkę” z naszego filtra wkładamy do wody i pompujemy ją do naszego filtra. Doświadczenie podpowiada jednak, że po pewnym czasie filtr zatyka się różnymi „paprochami” i trzeba go czyścić. Tego typu filtry oczyszczają wodę przede wszystkim z różnych pływających w niej elementów, mułu itp. W wodzie mogą zostać różnego rodzaju bakterie, wirusy. Aby się ich pozbyć niektórzy stosują specjalne lampy bakteriobójcze -  promienie UV niszczą większość bakterii i wirusów pływających w butelce (podobne lampy stosuje się również w nowoczesnej medycynie) Przez chwilę trzeba naświetlać oczyszczoną wcześniej wodę.
Niektórzy stosują również tabletki bakteriobójcze rozpuszczane w wodzie z pewną ilością chloru. Eliminują one niebezpieczne organizmy z płynu (pamiętajmy jednak, że duża ilość chemii może działać negatywnie także na organizm człowieka)
Picie zawsze odkażonej wody, czy pozbawionej bakterii żywności nie zawsze jednak jest najlepszym rozwiązaniem. Czasami, szczególnie u dzieci u których dopiero tworzy się układ odpornościowy organizmu, nie warto podawać wszystkiego syntetycznie wyczyszczonego. Czasami lekkie bakterie (podobnie jak szczepionka) „nauczą” wewnętrzne przeciwciała jak sobie radzić z tym problemem.