makijaż permanentny oczu to zabieg wręcz wymarzony dla pań noszących okulary których precyzyjny samodzielny jest trudny do wykonania

Wędrówka po górach to fascynujący, niezwykły sposób spędzania wolnego czasu, dla wszystkich kochających aktywny wypoczynek, przygodę i relaks na świeżym powietrzu. Wychodząc, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach których musimy przestrzegać. Wbrew pozorom nawet polskie góry mogą okazać się śmiercionośne. Pokazały to już nieraz, pochłaniając życie ludzi w różnym wieku, nawet niezwykle doświadczonych jednak zbyt pewnych siebie taterników. Aby zminimalizować zagrożenie powinniśmy więc stosować się do podstawowych reguł bezpieczeństwa.

1) Planowanie
Przed wyruszeniem w góry zbierzmy najpierw informacje o szlaku: czy idzie on po leśnym zboczu góry, czy też jej grzbietem, po odsłoniętych halach? Jakie są schroniska na naszej drodze i w których miejscach się znajdują? W przybliżeniu jak długo będziemy szli? Gdzie znajdują się miejsca w których możemy się schronić w razie załamania pogody? (leśniczówki, szałasy, schrony itp.) Jakie mamy drogi odwrotu, w przypadku podjęcia decyzji o skróceniu wędrówki (z powodu mgły, deszczu itp.)Jaka jest wysokość nad poziomem morza całego terenu i jakie są różnice w wysokości wzniesień na podejściach i zejściach naszej trasy?

2) Ubranie i sprzęt
Najważniejsze to wziąć z sobą Telefon komórkowy z naładowaną baterią. Warto zapisać w pamięci telefon ratunkowy GOPR: 601-100-300
Gdy wyruszamy na dalszą wędrówkę warto zostawić w miejscu naszego pobytu informację o trasie wycieczki i przewidywanym czasie powrotu. Podstawowym sprzętem który powinniśmy wziąć na szlak to:

  • - Wygodne buty
  • - Plecak
  • - Czapka, rękawiczki, zapasowa para skarpetek, koszula (przydatne niezależnie od pory roku)
  • - Ubranie przeciwdeszczowe i wiatrochronne
  • - Płachta
  • - Apteczka podręczna, latarka, zapałki


3) W trakcie wycieczki
Na szlak najlepiej wyruszać zawsze wczesnym rankiem. Pogoda w górach psuje się bowiem najczęściej po południu. W trakcie drogi dobrze jest cały czas orientować się gdzie jesteśmy, jakie są kierunki świata na całym odcinku, dobrze jest znać czas od momentu wyjścia, pozwoli to nam w razie wypadku podjąć decyzję o powrocie, lub pozostaniu na szlaku i kontynuowaniu marszu do najbliższego osiedla ludzkiego.

4) W razie zagubienia szlaku
Wędrując po polskich górach poruszamy się zawsze po specjalnie wyznaczonych szlakach turystycznych. Może się jednak zdarzyć, że wędrując zgubimy szlak. Sytuacja taka grozi zabłądzeniem i nawet spadnięciem z urwiska. Co należy zrobić gdy znajdziemy się już jednak w takiej sytuacji?

Najpierw spróbujmy ustalić miejsce z którego przyszliśmy i gdzie teoretycznie może przebiegać nasz szlak. W dalszej kolejności ustalmy w jakiej formacji górskiej się znajdujemy, to również może pomóc ustalić nam gdzie trasa może w tej okolicy przebiegać. Wówczas 2-3 osoby powinny udać się na jego poszukiwania, reszta zaś zostać na miejscu. Nie można jednak dopuścić do rozejścia się całej grupy w poszukiwaniu szlaku. Może to doprowadzić do zagubienia się uczestników wycieczki.

Śnieg szadź lub mgła mogą zmienić turystyczną trasę nie do poznania. W takich warunkach dużo łatwiej jest stracić orientację w terenie. W przypadku zgubienia drogi przy złych warunkach atmosferycznych, również powinniśmy najpierw ustalić kierunek z którego przyszliśmy, oraz ustalić na jakiej formacji górskiej obecnie się znajdujemy. Spróbujmy przypomnieć sobie kiedy ostatni raz mijaliśmy znak turystyczny. Postarajmy się wrócić do tego miejsca.

Ważne rady:
Przed wyruszeniem w trasę, należy zawsze zapoznać się z informacjami o stanie zagrożenia lawinowego, oraz komunikatami meteorologicznymi.
Jeżeli wyruszamy na dłuższą trasę róbmy to zawsze w grupie. Przynajmniej jedna osoba powinna znać ten szlak.
Nie ruszajmy w góry po nagłym opadzie śniegu, we mgle czy po nagłym opadzie temperatury.
W razie wypadku należy wołać o pomoc za pomocą jakiegokolwiek sygnału akustycznego lub świetlnego, sześć razy na minutę, z jednominutową przerwą.

601 – 100 – 300 – numer ratunkowy w górach.