Wędrówka po górach to fascynujący, niezwykły sposób spędzania wolnego czasu, dla wszystkich kochających aktywny wypoczynek, przygodę i relaks na świeżym powietrzu. Wychodząc, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach których musimy przestrzegać. Wbrew pozorom nawet polskie góry mogą okazać się śmiercionośne. Pokazały to już nieraz, pochłaniając życie ludzi w różnym wieku, nawet niezwykle doświadczonych jednak zbyt pewnych siebie taterników. Aby zminimalizować zagrożenie powinniśmy więc stosować się do podstawowych reguł bezpieczeństwa.

1) Planowanie
Przed wyruszeniem w góry zbierzmy najpierw informacje o szlaku: czy idzie on po leśnym zboczu góry, czy też jej grzbietem, po odsłoniętych halach? Jakie są schroniska na naszej drodze i w których miejscach się znajdują? W przybliżeniu jak długo będziemy szli? Gdzie znajdują się miejsca w których możemy się schronić w razie załamania pogody? (leśniczówki, szałasy, schrony itp.) Jakie mamy drogi odwrotu, w przypadku podjęcia decyzji o skróceniu wędrówki (z powodu mgły, deszczu itp.)Jaka jest wysokość nad poziomem morza całego terenu i jakie są różnice w wysokości wzniesień na podejściach i zejściach naszej trasy?

2) Ubranie i sprzęt
Najważniejsze to wziąć z sobą Telefon komórkowy z naładowaną baterią. Warto zapisać w pamięci telefon ratunkowy GOPR: 601-100-300
Gdy wyruszamy na dalszą wędrówkę warto zostawić w miejscu naszego pobytu informację o trasie wycieczki i przewidywanym czasie powrotu. Podstawowym sprzętem który powinniśmy wziąć na szlak to:

  • - Wygodne buty
  • - Plecak
  • - Czapka, rękawiczki, zapasowa para skarpetek, koszula (przydatne niezależnie od pory roku)
  • - Ubranie przeciwdeszczowe i wiatrochronne
  • - Płachta
  • - Apteczka podręczna, latarka, zapałki


3) W trakcie wycieczki
Na szlak najlepiej wyruszać zawsze wczesnym rankiem. Pogoda w górach psuje się bowiem najczęściej po południu. W trakcie drogi dobrze jest cały czas orientować się gdzie jesteśmy, jakie są kierunki świata na całym odcinku, dobrze jest znać czas od momentu wyjścia, pozwoli to nam w razie wypadku podjąć decyzję o powrocie, lub pozostaniu na szlaku i kontynuowaniu marszu do najbliższego osiedla ludzkiego.

4) W razie zagubienia szlaku
Wędrując po polskich górach poruszamy się zawsze po specjalnie wyznaczonych szlakach turystycznych. Może się jednak zdarzyć, że wędrując zgubimy szlak. Sytuacja taka grozi zabłądzeniem i nawet spadnięciem z urwiska. Co należy zrobić gdy znajdziemy się już jednak w takiej sytuacji?

Najpierw spróbujmy ustalić miejsce z którego przyszliśmy i gdzie teoretycznie może przebiegać nasz szlak. W dalszej kolejności ustalmy w jakiej formacji górskiej się znajdujemy, to również może pomóc ustalić nam gdzie trasa może w tej okolicy przebiegać. Wówczas 2-3 osoby powinny udać się na jego poszukiwania, reszta zaś zostać na miejscu. Nie można jednak dopuścić do rozejścia się całej grupy w poszukiwaniu szlaku. Może to doprowadzić do zagubienia się uczestników wycieczki.

Śnieg szadź lub mgła mogą zmienić turystyczną trasę nie do poznania. W takich warunkach dużo łatwiej jest stracić orientację w terenie. W przypadku zgubienia drogi przy złych warunkach atmosferycznych, również powinniśmy najpierw ustalić kierunek z którego przyszliśmy, oraz ustalić na jakiej formacji górskiej obecnie się znajdujemy. Spróbujmy przypomnieć sobie kiedy ostatni raz mijaliśmy znak turystyczny. Postarajmy się wrócić do tego miejsca.

Ważne rady:
Przed wyruszeniem w trasę, należy zawsze zapoznać się z informacjami o stanie zagrożenia lawinowego, oraz komunikatami meteorologicznymi.
Jeżeli wyruszamy na dłuższą trasę róbmy to zawsze w grupie. Przynajmniej jedna osoba powinna znać ten szlak.
Nie ruszajmy w góry po nagłym opadzie śniegu, we mgle czy po nagłym opadzie temperatury.
W razie wypadku należy wołać o pomoc za pomocą jakiegokolwiek sygnału akustycznego lub świetlnego, sześć razy na minutę, z jednominutową przerwą.

601 – 100 – 300 – numer ratunkowy w górach.