Dobry namiot potrafi być najlepszym przyjacielem każdego kto udaje się na wyprawę w dzikie tereny. Nic tak nie poprawia nastroju, jak możliwość schowania się w jakimś osłoniętym, suchym miejscu, gdy na zewnątrz trwa wichura i leje deszcz. Oczywiście obecnie dostępne są różnego rodzaju namioty, często ich budowa uzależniona jest od tego o której porze roku będziemy w nich spać. Namioty letnie chronią śpiącego przede wszystkim przed deszczem (gradem?) i wiatrem, oraz co najwyżej przed zimnymi nocami. Sprzęt zimowy z kolei z założenia musi być nieco bardziej wszechstronny.

Wybierając namiot powinniśmy się więc zastanowić w jakich warunkach będziemy go używać, oraz ile osób ma w środku spać.  Zimowe namioty powinny posiadać nieprzemakalną podłogę (aby nie zamokły gdy rozbije się je na śniegu), powinny także dobrze chronić przed wiatrem (w górach wiatr nie napotykając przeszkód potrafi rozpędzić się do naprawdę dużych prędkości)

Istotną cechą namiotu jest również jego wentylacja. Ważne jest także aby w razie czego można ją było zatkać (na przykład gdy mocno pada śnieg). Niektóre namioty posiadają specjalny przedsionek (chcąc gotować coś kiedy przebywamy w namiocie warto to robić właśnie w tym miejscu( lub na przykład umieścić tam jakieś przedmioty) Dla wielu istotna jest również łatwość rozkładania namiotu (szczególnie istotne gdy na miejsce biwakowania dociera się późno w nocy)


Osoby które szczególnie cenią sobie niewielką wagę i objętość namiotu, skonstruowano szczególnie małe ich formy. W tego rodzaju namiotach można wyłącznie spać – nie jest już możliwe wykonywanie w środku innych czynności. Jednak tego rodzaju schronienie można łatwo ukryć na przykład w liściach drzew – chętnie wykorzystują je więc żołnierze.