W czasie kompletowania sprzętu do leśnej czy górskiej wyprawy, jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest odpowiednio dobrany śpiwór. Cechami na które warto zwrócić uwagę (poza ceną) jest oczywiście odporność na zimno, waga i rozmiar. Najnowsze technologie wprowadzane przez specjalistów w nowych egzemplarzach, mają na celu udoskonalanie tych „cech” śpiworów.

Produkowany obecnie sprzęt najczęściej ma zaznaczony przedział temperatur w jakich powinien być stosowany. Są śpiwory przeznaczone do użytku w lecie, inne natomiast mają być odporne w czasie dużego mrozu. Jeżeli nie jesteśmy pewni jaka temperatura panować będzie na trasie, lepiej wybrać śpiwór nieco zbyt ciepły. Według specjalistów ze sklepów turystycznych osoby kupujące śpiwór po raz drugi, najczęściej wybierają egzemplarze nieco cieplejsze niż ten który nabywały jako pierwszy. Doświadczenie zmarznięcia w nocy wcale nie należy jednak do przyjemnych, z pewnością warto tu więc uczyć się na błędach innych.

Kolejną rzeczą którą czasami warto sprawdzić przed zakupem śpiwora jest jego zamek błyskawiczny. Warto sprawdzić czy dobrze działa, łatwo otwiera się i zamyka, czy nie będzie się zacinał, czy jest dostatecznie mocny i nie rozpadnie się w czasie wycieczki. Na trasie możemy być zmuszeni otwierać śpiwór po ciemku, na przykład po całodziennym marszu, czy na mrozie. Zacinający się, czy blokujący zamek błyskawiczny może stać się wówczas dużym utrudnieniem. Jeżeli zaś ulegnie on zniszczeniu, śpiwór automatycznie staje się nieszczelny, zimna temperatura dostaje się zaś do jego wnętrza.  Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić również wszelkiego rodzaju jego inne zabezpieczenia przed mrozem, sznurki i ściągacze.

Śpiwór może mieć kształt tak zwanej „mumii” – czyli worka zwężającego się ku dołowi. Tego rodzaju sprzęt dosyć ściśle przylega do ciała leżącej w nim osoby, ochraniając ją przed zbytnim zmarznięciem. W śpiworze tego rodzaju trudniejsza jest jednak zmiana pozycji, wygoda snu może być więc mniejsza. Forma „koperty” zapewnia dużo większą swobodę ruchu, jednak szybciej traci ciepło. Inne formy, których używają na przykład uczestnicy wypraw na biegun, to na przykład specjalistyczne śpiwory z dodanymi rękawami na nogi i ręce. Umożliwiają one chodzenie i poruszanie się.

Niektóre produkujące śpiwory firmy stosują pewne przekłamania opisując wytrzymałość swoich produktów na zimno. Aby uniknąć tego rodzaju nieprawdziwych wpisów, Unia Europejska wprowadziła specjalny podział EN 13537, mający na celu precyzyjniejsze wyznaczanie temperatur.