Podczas wycieczki w góry, czy zimą do lasu, przydatnym sprzętem może być długo utrzymujący temperaturę kubek termiczny. Tego rodzaju sprzęt działa na podobnej zasadzie co termos- gdy wlejemy do niego gorący napój, dużo dłużej niż w przypadku zwykłego naczynia utrzymuje się w środku wysoka temperatura. Zewnętrzna ścianka kubka pozostaje w tym czasie chłodna. Kubki termiczne składają się zwykle z dwóch warstw tworzywa (metalu, plastiku..) między którymi znajduje się pusta przestrzeń.  Kubki termiczne mogą mieć plastikową przykrywkę, która dodatkowo chroni napój przed wychłodzeniem od góry. Taka przykrywka zwykle jednak nie jest zbyt szczelna, czasami ma niewielki otwór do picia . Zdarzają się jednak pojemniki które posiadają szczelne zamknięcie, tego typu produkty służą już praktycznie jak małe termosy – można je pełne schować do plecaka i nic się z nich nie wyleje.


Kubki termiczne powstają z różnych materiałów. Na rynku spotkać można się z produktami ze stali nierdzewnej, plastikowymi czy nawet ceramicznymi. Czasami z uchem a czasem bez. Ucho w przypadku pakowania kubka do plecaka może być jednak pewną przeszkodą. Dodatkowo praktyczniejsze są kubki z szerszą podstawą, te z wąską łatwo mogą się wywrócić gdy postawi się je na nierównym terenie.


Przed zakupem termicznego kubka warto się więc zastanowić do czego będzie nam potrzebny. W przypadku dalszych wypraw, skuteczniejszym sprzętem będzie z pewnością termos, kubek może jednak na przykład być dodatkowym sprzętem do którego przelejemy gorący płyn.