Tony Halik to chyba najlepiej znany polski podróżnik drugiej połowy XX wieku. Szczególną sławę w naszym kraju przyniósł mu realizowany dla polskiej telewizji program Pieprz i Wanilia, w którym opowiadał o swoich podróżach po wielu, różnorodnych krajach świata, oraz zamieszkujących je ludach, plemionach. Wiele osób nie wie, że również sam twórca tych programów był niezwykłą osobowością, której przygody mogłyby wypełnić wiele książek.

Tony, a właściwie to Mieczysław, Sędzimir Halik, urodził się w 1921 roku w Toruniu, w rodzinie właścicieli majątku ziemskiego w Żabinie. Później wraz z rodzicami przenieśli się do Płocka. W owych czasach wciąż działały jeszcze grupy flisaków, spławiających drewno z prądem Wisły do Gdańska. W wieku 14 lat, wbrew zakazom ojca, młody Halik wybrał się z nimi w podróż, przerwała ją jednak interwencja celników z Wolnego Miasta Gdańska,  którzy odstawili go do domu.

W czasie II Wojny Światowej przyszły podróżnik przedostał się przez Rumunię do Wielkiej Brytanii, gdzie służył jako pilot myśliwca w dywizjonie 201. Tutaj po raz pierwszy zetknął się z kamerą, kręcił między innymi zestrzeliwane samoloty. Wkrótce niemieccy piloci zestrzelili go nad Szkocją, po wyleczeniu Halik wrócił do walki by zostać znów strąconym nad terytorium Francji. Dzięki pomocy tamtejszego ruchu oporu, przedostał się znów do Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu wojny ożenił się z Pierrette Andrée Courtin – dziewczyną która udzieliła mu schronienia we Francji.

W 1948 roku oboje wyemigrowali do Argentyny, Mieczysław Sędzimir Halik przybrał wówczas imię Antoni, które było łatwiejsze do wymówienia dla tubylców. Wkrótce Antoni rozpoczął współpracę z jedną z największych amerykańskich telewizji: NBC.  Dla ułatwienia zdrobniono wówczas jego imię do krótkiego: Tony.

Przebywającego w Brazylii Tonego Halika zafascynowała kultura tamtejszych Indian. Podróżnik uczył się ich języka, poznawał zwyczaje. Efektem wyprawy do zachodnich, porośniętych dżunglą regionów tego południowoamerykańskiego kraju, była książka: „Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso”

W 1957 roku Tony Halik wraz z żoną rozpoczął swoją najsłynniejszą wyprawę. Przez 4 lata podróżował on z Ziemi Ognistej w Ameryce Południowej, do Północnego krańca Ameryk. W czasie podróży urodził się syn Halika:  Ozana Halik. Tony nadał mu imię na cześć jednego z indiańskich wojowników, który uratował mu życie podczas walk między plemionami.  (Ozana Halik mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych)

Po wielu latach na trasie podróży powstała miejscowość Puente Halik (most Halika). Przekraczając rzekę w Ameryce Południowej Antoni zbudował bowiem prowizoryczny most dla dżipa, przy którym żartobliwie postawił tabliczkę ze swoim nazwiskiem. Miejscowa ludność zaczęła później również używać tej konstrukcji i ulepszać ją. Później w miejscu tym postawiono również domy.

Tony Halik zdobył tak wysoką pozycję w telewizji NBC, że w 1972 roku był w grupie dziennikarzy, którzy wspólnie z prezydentem Nixonem odwiedzali Polskę.

W 1974 roku Halik w Meksyku poznał swoją drugą żonę, polską dziennikarkę, Elżbietę Dzikowską, z którą później wspólnie udali się do Polski. Tutaj podróżnik kontynuował swoją pracę dziennikarza. Umarł w 1998 roku w Warszawie.