„najlepiej pracuje się z mordercami, bo u nich łatwiej dotrzeć do sumienia. Złodziejowi czy prostytutce często nie opłaca się po prostu zmieniać na lepsze” (cytat z jednej z wypowiedzi Ryszarda Makowskiego)

Ryszard Franciszek Makowski urodził się w Ostródzie w województwie Warmińsko Mazurskim w roku 1948. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, by wkrótce zająć się tym co było jego prawdziwą pasją: pracą z wychowankami domów dziecka i poprawczaków, czyli z tak zwaną „trudną młodzieżą”. 

Ryszard Makowski przez pewien czas pracował w ośrodku wychowawczym dla niewidomych dzieci i w domu dziecka, by w końcu trafić jako pracownik do zakładu poprawczego w Laskowcu. Według słów samego pedagoga, w czasie pracy prowadził kółko fotograficzne, jednak w końcu znudziło mu się fotografowanie samych murów i krat. Dzięki usilnym staraniom udało się zorganizować pierwszą wycieczkę w dzikie tereny Narwi, wspólnie z podopiecznymi. Później przyszły liczne kolejne wycieczki i wyprawy survivalowe, a sam Ryszard Makowski stał się gorącym zwolennikiem wychowywania przez turystykę i survival. Był on prekursorem tego rodzaju metod wychowawczych na obszarze Polski.

Szefostwo zakładów obawiało się, że wyprawy staną się okazją do ucieczek czy bijatyk. W rzeczywistości tego rodzaju przypadki nie były częste pomimo, że na wyprawy te zabierano często również tych najgroźniejszych wychowanków. Survival i turystyka miały na celu sprawić, że zatęsknią oni za uczciwym, normalnym życiem i pracą, ukształtować w nich silny charakter, pozwolić sprawdzić własne możliwości i dzięki temu pomóc w późniejszym mówieniu „Nie” swoim złym przyjaciołom, przyzwyczajeniom, pokusom czy nawet patologicznym rodzicom.

Po zakończeniu pracy w Laskowcu pedagog ten zaczął wykładać na uniwersytetach. Napisał również kilka książek. Jedna z nich: „Za murami poprawczaka” powstała, gdyż jak stwierdził sam Ryszard Makowski, poraziła go smętność wszystkich poradników na temat wychowywania przebywających tam podopiecznych. Ta książka miała być z założenia optymistyczna, jak bowiem autor sam twierdził: „Wierzy w resocjalizację i w to, że w każdym wychowanku poprawczaka można znaleźć jakieś dobro”.

Inna książka, dostępna jedynie w formie e-booka ma tytuł „Grzyby Zimą”. Jest to unikatowa książka poświęcona żywności jaką można znaleźć w polskich lasach w tej zimnej porze roku. Jak autor sam twierdzi, nie raz zdarzało się bowiem, że grzyby i porosty były podstawowym posiłkiem w czasie wypraw survivalowych z podopiecznymi z Laskowic.

Według niego wiele zimowych grzybów, jak np. Zimówka Aksamitka świetnie się nadaje do jedzenia, duszenia, marynowania jak „normalne” letnie grzyby.