Bear Grylls jest obecnie chyba najlepiej znanym nauczycielem sztuki przetrwania, twórcą telewizyjnych programów o survivalu na amerykańskim kanale „ Discovery Channel”. W swojej serii w ciekawy, efektywny sposób stara się zaprezentować tajniki tej trudnej sztuki. Choć programy Beara Gryllsa spotykają się czasem z krytyką, gdyż wiele ich elementów ma niewiele wspólnego z prawdziwą szkołą przetrwania, to jednak niewątpliwą zaletą serii jest fakt, że propaguje survival  i aktywność fizyczną wśród szerokich mas widzów na całym świecie.

Bear Grylls urodził się w niewielkim miasteczku Donaghadee w Irlandii Północnej, w wieku czterech lat przeniósł się jednak wraz z rodzicami na wyspę Wight leżącą w południowej części Anglii nad kanałem La Manche. To właśnie na tym otoczonym wodą skrawku lądu miał się później wychowywać, w nadmorskiej miejscowości Bembridge, opisywanej jako największa wieś w Anglii. Rodzicami Beara Gryllsa był sir Michael Grylls, prawicowy polityk z partii konserwatywnej i Sarah Ford, córka pierwszej kobiety w parlamencie Północnej Irlandii. Młody Bear Grylls uczył się od swojego ojca wspinaczki górskiej na nadbrzeżnych klifach i żeglarstwa. Należał również do lokalnej drużyny skautów. Jako nastolatek Bear zaczął wykonywać pierwsze skoki spadochronowe. Uzyskał wówczas również drugi dan czarnego pasa w karate. Później wstąpił na służbę w brytyjskim SAS (Special Air Service), gdzie na dobre narodziła się jego pasja do survivalu. Otrzymał wówczas dalsze przeszkolenie z zakresu walki wręcz, wspinaczki, technik przetrwania i używania materiałów wybuchowych. Tutaj też spotkała go przygoda która nieomal nie zakończyła się tragicznie. Podczas skoków w Afryce na wysokości 5 000 metrów rozdarła się czasza jego spadochronu. Upadek spowodował złamanie kręgosłupa w trzech miejscach. Bearowi groził paraliż na całe życie i wózek inwalidzki. Po osiemnastu miesiącach rekonwalescencji udało mu się jednak wyjść cało z tej opresji. Po opuszczeniu szpitala Bear podąża na wyprawę w Himalaje, by w wieku 23 lat zostać najmłodszym Brytyjczykiem który zdobył Mount Everest. To był prawdziwy początek pełnej przygód, podróżniczej kariery. Bear Grylls stał się sławny właśnie głównie dzięki temu wydarzeniu, występował w reklamach telewizyjnych a jego pierwsza książka „facing up” („stawiając czoło”) sięgnęła list bestsellerów, stając się jedną z dziesięciu najlepiej sprzedających się publikacji w Wielkiej Brytanii.

W 2003 roku Bear Grylls poprowadził wyprawę mającą na celu przekroczenie mroźnego Morza Arktycznego w otwartym pontonie. Książka opisująca to wydarzenie zyskuje znów wielką popularność. Prawdziwą światową sławę przynoszą podróżnikowi jednak dopiero jego programy telewizyjne. Pierwszym z nich był czteroodcinkowy film:  „Uciec do legii cudzoziemskiej” nagrany dla programu 4 brytyjskiej telewizji. Bear wraz z grupą śmiałków odbywa w nim na północnoafrykańskiej pustyni szkolenie wojskowe w słynnych francuskich oddziałach specjalnych. Po tej produkcji przychodzi wreszcie czas na realizację serii dla amerykańskiego kanału Discovery. W czasie jego produkcji Bear podróżował do najodleglejszych zakątków naszego globu, pokazując jak przetrwać w niesprzyjających warunkach środowiska naturalnego. Seriom Beara Gryllsa zarzuca się często, że są zaaranżowane. Ponoć podczas kręcenia jednego z odcinków, pokazującego jak przetrwać na bezludnej wyspie, autor w rzeczywistości zatrzymał się w motelu na wyspie Hawaii.  Głównym zadaniem serii jest jednak przyciągnąć jak największą liczbę oglądających przed telewizory, pomiędzy popisowymi scenami autor przekazuje zaś wiele cennych informacji. Niezaprzeczalnym faktem jest również, że od programów Beara Gryllsa wiele osób rozpoczęło swoją przygodę z survivalem, zaczęło interesować się powiązanymi tematami.

W 2009 roku Bear Grylls został najmłodszym naczelnikiem brytyjskiej "The Scout Association", instruktorem skautów.

W 2012 roku kanał Discovery z niewyjaśnionych do końca przyczyn rozwiązał kontrakt z Bearem Gryllsem. Podróżnik nawiązał jednak współpracę z inną amerykańską telewizją: NBC, na produkcję programu „Get out alive” („Wyjść cało z opresji”).

(Źródło ilustracji: Wikimedia)