Dzięki licznym telewizyjnym programom Ray Mears stał się obecnie jedną z najlepiej znanych postaci, nauczycieli sztuki przetrwania i bushcraftu. Kim jest ten człowiek? Skąd pochodzi? W jaki sposób zainteresował się szkołą przetrwania? Spróbujmy nieco przybliżyć tą postać.

Ray Mears urodził się w południowej Anglii, w miejscowości North Downs. Jeszcze jako dziecko nauczył się tropić lisy w pobliskim lesie.  Młody Mears zawsze chciał spać na szlaku, utrudniał to jednak fakt, że nie stać go było na drogi ekwipunek traperski. Jednym z przełomów w życiu Brytyjczyka było spotkanie z nauczycielem judo – Kingsleyem, człowiekiem który w czasie drugiej wojny światowej był żołnierzem, walczącym w Birmie. Kingsley prowadził działania w dżungli, za liniami wroga. Weteran – nauczyciel judo, zwykł był powtarzać, że człowiek nie potrzebuje w lesie ekwipunku lecz wiedzy. Innym powiedzeniem Kingsleya było: „Maksimum efektu przy minimum wysiłku”. Opowieści byłego żołnierza natchnęły Raya do nauki technik przetrwania w dziczy. Chłopak wiele czasu spędził w pobliskiej bibliotece, przeglądając wszystkie książki które mógł znaleźć w tym temacie. W wieku 19 lat założył własną szkołę Bushcraftu: Woodlore. Początkowo Brytyjczyk nauczał w niej niewielkie grupki studentów, znanych przez siebie technik survivalu. Po pewnym czasie, dzięki jego wysiłkom i umiejętnościom organizacyjnym, szkoła zaczęła się powiększać, stawała się coraz lepiej znana. Tutaj Ray Mears poznał też swoją przyszłą żonę (była jedną z kursantek). Ray Mears w czasie licznych podróży często i chętnie nawiązywał kontakt z tubylczymi ludami, od których uczył się nowych umiejętności. Zyskał wśród nich wielu przyjaciół - również dzięki temu,że nigdy nie wywyższał się nad tymi ludźmi, uważanymi przez wielu za "prymitywnych", ale z uwagą i ciekawością wypytywał o przydatne informacje. Według filozofii Raya Mearsa w Buscrafcie ważne jest by być praktycznym. Zamiast uczyć się wielu niepotrzebnych umiejętności, lepiej poznać jedną, przydatną w wielu różnorodnych środowiskach.
Mears napisał kilka książek o technikach buscraftu, prawdziwa jego kariera zaczęła się jednak na początku lat 90. Ray został wówczas zaproszony przez telewizję BBC, do stworzenia serii filmów. Podczas kolejnych odcinków odwiedzał najodleglejsze zakątki świata, jak Syberia, Kanada, Norwegia, Brazylia i opowiadał w jaki sposób przetrwać w trudnych warunkach, w odludnym środowisku. Tworzone przez Reya Mearsa programy spodobały się widzom, nowe odcinki i kolejne serie powstają do tej pory.