Łukasz Łuczaj znany jest przede wszystkim ze swojej telewizyjnej serii „dziki obiad Łukasza Łuczaja”.  Urodzony w 1972 roku botanik, próbuje znów nauczyć Polaków jak korzystać z ziół, które znaleźć można na Polskich polach i w lasach. Wędrując po Polskiej ziemi, można znaleźć naprawdę dużo różnorodnych artykułów które łatwo mogą przyprawić różnorodne potrawy, czy zostać po prostu skonsumowane. Sam autor programu mówi, że leśna łąka, to tak naprawdę olbrzymi supermarket, z którego za darmo, wyciągnąć można różnego rodzaju produkty.

Łukasz Łuczaj, ukończył studia z Biologii Środowiskowej, by później zamieszkać z rodziną we wsi Pietrusza Wola w pobliżu Krosna. Tutaj zaczął organizować warsztaty dzikiej kuchni, pokazujące w jaki sposób przygotować posiłek z tego co znajdziemy na łące, oraz warsztaty survivalu. (W jego ofercie znajdziemy także próby odtworzenia życia dawnych zbieraczy i łowców.)
Łukasz Łuczaj prowadzi również wykłady dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Łódzkiego, pracował jako asystent w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Łukasz Łuczaj zaangażował się w działalność na rzecz ochrony przyrody. Wydał wiele publikacji, jak również co miesiąc publikuje artykuł poświęcony tematyce roślinnej w czasopiśmie Wróżka.